ZO Zahrádkářů Libomyšl

Výstava květin ovoce a zeleniny ZO zahrádkáři Libomyšl dne 11.-12.10.2019

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plakaty-na-vystavu-zo-czs-2019.pdf 115.6 Kb

ZO zahrádkáři pozvánka na výlet a ostatní akce

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
zajezd-kozolupy-rok-2018-pamatny-strom.pdf 268.1 Kb

ZO zahrádkářů Libomyš pořádá přednášku - okrasné zahrady, řez a ošetřování růží, okrasných keřů a drobného ovoce 16.02.2018 od 17:00 hod

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
pozvanka-zahradkari.pdf 188.3 Kb

ZO zahrádkáři Libomyšl pořádají posezení s ukázkou keramiky a vánoční tématika

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plakat-zahradkari283945530.jpg 201.3 Kb

Pozvánka na výlet - Exkurze v zahradnictví Kozolupy

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
zahradkari.jpg 3590 Kb

Pozvánka Přednáška na téma pěstování balkonových a pokojových květin

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
plakat-zahradkari.jpg 64.5 Kb

Výstava květin, ovoce a zeleniny 7 -8.října 2016

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
pozvanka-na-vystavu.pdf 58.4 Kb

Výstava květin, ovoce a zelininy 9 - 10.10.2015

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vystava-kvetin-ovoce-a-zeleniny.pdf 245 Kb

Pozvánka na výstavu květin ovoce a zeleniny 11. - 12. října 2013

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Plakáty na výstavu ZO 2013.doc Pozvánka na výstavu květin ovoce a zeleniny 11. - 12. října 2013 48.6 Kb

Výstava, květin ovoce a zeleniny 12-13.2012

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Výstava ovoce_2012.pdf Výstava, květin ovoce a zeleniny 12-13.2012 575.5 Kb
Tisk článku

Výstava ovoce a zeleniny 7 - 8.října 2011

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vystava-ovoce-a-zeleniny-2011.pdf Výstava ovoce a zeleniny 7-8.října 2011 636.4 Kb
Tisk článku
Tisk článku

Výstava ovoce a zeleniny 15-16.října 2010

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
20120326191819452064mail0045.pdf Pozvánka výstava ovoce a zelenina 161.3 Kb
Tisk článku
Tisk článku

Co dělat na zahrádce v březnu

Měsíc březen, to je již první opravdový „zahrádkářský“ měsíc. To je doba, kdy již každý zahrádkář chodí okukovat svoji zahrádku a vlastně nejen chodí, ale čas ho nutí i na zahrádce pracovat. Každý pravověrný zahrádkář si je vědom toho, že skončila doba relativně sladkého nicnedělání a že nastává doba, kdy by mohl na zahrádce být od rána do večera. Jistě že už každý zahrádkář má nakoupena semena, pěstuje si doma za oknem, nebo ve skleníku, či pařeništi sadbu, aby jeho sklizeň byla co nejrannější. Zkrátka zahrádka volá a tak se dokončují poslední práce, které se nestačily provést v zimních měsících. Řekněme si tedy. jaké práce nás čekají v březnu.

V 1. dekádě pokračujeme v postřiku ovocných stromů. Je nejvyšší čas ukončit zimní postřik. V této době je také důležité chránit stromy, neboť na nezastíněných kmenech ovocných stromů mohou způsobit nenahraditelné škody pozdní mrazíky. Kolísání teplot během 24 hodin je vždy nebezpečím pro již pomalu rašící stromy. Připravíme se na výsadbu ovocných stromů, zejména broskvoní, které sázíme vždy jen na jaře. Bobuloviny pak vysazujeme nejlépe do 20. března a to proto, že bobuloviny brzo raší. Výhonky bobulovin seřízneme po výsadbě na 2 – 3 pupeny. Začínáme také s přeroubováním ovocných stromků při čemž nejprve začínáme s hrušněmi a třešněmi.
Nezapomeneme také odhrnout nakopčené keře vinné révy i bobulovin a nakonec i růží. Připravíme si záhony na výsevy cibule, karotky, petržele, ředkvičky. Cereritem, nebo jinými plnými hnojivy pohnojíme asi 14 dní před setím, nebo sázením a hnojivo hráběmi lehce zapravíme do půdy. Nezapomeneme ani očištění a prostříhání popínavých rostlin a také je vyvazujeme k opoře. Ve skleníku již můžeme vysadit předpěstovaný salát.

Ve 2. dekádě prohlédneme všechny ovocné stromy a ošetříme rány vzniklé mrazem (tzv. mrazové trhliny), nebo poškozené okusem zvěře. Na záhony vysazujeme sazenice jahod a hned je zalijeme. Ve 2. dekádě března také provedeme udržovací řez vinné révy. Je také vhodná doba, abychom na záhony vysazovali sazečku cibule a pokud jsme to neprovedli na podzim, tak i česnek. V této době také již vyséváme, karotku, petržel, ředkvičku, špenát. Doma, nebo ve skleníku již můžeme vysévat do misek košťálovou zeleninu, celer a neměli bychom zapomenout ani na bylinky. Koncem dekády a následujícím čase vyséváme rajčata, salát, ranné zelí, kedlubny.
Pokud jsme to již neučinili odkryjeme keřové růže a sestříháme je. Slabě rostoucí keře a polyantky sestříháme hlouběji, silně rostoucí keře necháme delší. Pnoucí růže zkrátím asi o jednu třetinu. Je důležité v této době všechny keře růží přihnojit plným hnojivem. Vyčistíme také a upravíme záhony cibulovin a trvalek. Byla li tuhá a dlouhá zima musíme vydatně zalít všechny jehličnany. Stále ještě můžeme provádět úpravu a tvarování živých plotů.

Ve 3. dekádě měsíce března pak odstraníme a spálíme všechny lepící pásy z kmenů ovocných stromů a kmeny očistíme od staré borky. Jakmile půda na záhonech na povrchu oschne, přihnojíme jahody, odstraníme staré listy a záhon s jahodami okopeme. V této době můžeme již do volné půdy vysazovat odolné odrůdy listových salátů a sadbu pórku. Nad salát natáhneme nitě, nebo záhony překryjeme odstříhanými slabými větvičkami ze stromů a živých plotů. To proto, aby nám vyklíčené rostlinky neozobávali ptáci, pro které jsou mladé saláty vítanou pochoutkou. Vysazujeme rovněž i vytrvalé zeleniny, jako je chřest, křen, reveň. Důležité je pro tyto vytrvalé zeleniny nalézt vhodné místo, neboť se velmi rády rozmnožují i nepatrnými kořenovými oddenky a zaplevelují tak půdu. Platí to zejména o křenu. Z podzimní výsadby sklízíme již polníček. Stejně jako zeleninu, tak do okrasné části zahrádky již můžeme do volné půdy vysazovat některé letničky a vysazujeme trvalky určené k řezu. Neměli bychom zapomenout ani na výsadbu květin pro předokení truhlíky.
Je také vhodná doba pro přesazování a následné dělení trsů některých pokojových květin. Z celé zahrádky a zejména z trávníků a záhonů provedeme poslední shrabání listí a uložíme ho proházené trochou vápna na kompost.

Tisk článku